Piotr Grążawski


Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów


Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 65
Najnowszy Użytkownik: Falk
Artykuły: POCZET BRODNICKICH STAROSTÓW DO 1772r
ADAM KAWIECZYŃSKI
Ukończył luterański uniwersytet w Wirttenberdze i trafił pod protekcję Mikołaja Radziwiłła Czarnego. Ten propagator kalwinizmu uczynił z Macieja namiestnika swojego majątku w Nieświeżu i pomógł mu tam założyć drukarnię wydającą dzieła protestanckie w językach polskim i ruskim. Wokół niej szybko powstał prężny ośrodek kulturalny, gdzie częstymi gośćmi byli Szymon Budny, Wawrzyniec Krzyżykowski i inni litewsko- ruscy sławni działacze kalwińscy.

ANDRZEJ HIEROINIM ZAMOYSKI
Możliwe też, że w kanclerzu obserwującym coraz większe panoszenie się posła rosyjskiego Nikołaja Repina i utrącanie przez niego wielu reform sejmu konwokacyjnego, wzrosło przekonanie o konieczności ich obrony, a co za tym idzie całkowite poświęcenie się bieżącej polityce. Może... Fakt, iż kanclerz już 13 września 1765 roku miał gotowe pozwolenie scedowania starostwa chyba potwierdza to pierwsze przypuszczenie.

ANNA KATARZYNA KONSTANCJA WAZA
Jak do tej pory nie natrafiono na dowód, że księżniczka kiedykolwiek odwiedziła nadane sobie dobra. Wiadomo, że administrację nimi powierzyła niejakiemu Feliksowi Wiewierskiemu, o którym nic bliższego nie wiadomo, poza tym, iż wywiązywał się z płatności. Wypada zaznaczyć, że 6 letni okres przynależności starostwa brodnickiego do Anny Katarzyny Konstancji był czasem wielkiej „odwilży” dla tamtejszych protestantów.

ANNA SCHMIDT
3 listopada 1771 roku konfederaci porwali króla Stanisława. Wszystkie trzy dwory (Prusy, Rosja i Austria) rozpętały kampanię, jakoby był to dowód na niezdolność Rzeczypospolitej do utrzymania porządku i jedności wewnętrznej oraz, że jej stan anarchii jest zagrożeniem dla trzech sąsiednich państw. Katastrofa nastąpiła 5 sierpnia 1772 roku, gdy trzy ościenne państwa podpisały traktat rozbiorowy. 1

ANNA WAZA
Gdy wieść o rzezi dotarła do Polski, przerażona Anna nie miała żadnych wątpliwości, że klejnoty przepadły na zawsze, tym bardziej, gdy nieliczni uciekinierzy z Moskwy nic nie wiedzieli o losach Niemojewskiego. Chcąc nie chcąc powiadomiła swojego królewskiego brata o całej sprawie. Trudno jednoznacznie powiedzieć jaka była jego reakcja na wiadomość o pechowych kombinacjach ukochanej siostry ale niemal pewne jest, iż księżna musiała przełknąć gorzką pigułę.

BERNARD SZUMBORSKI
14 września, w nagłym ataku omal nie odbito mu Chełmna. Trzy dni później starosta płocki Mikołaj z Podkrajewa wyrżnął jego ludzi koło Jasieńca (gdzie zapuścili się w celach rabunkowych), a 10 dni potem, dopiero co uwolniony z czeskiego więzienia polski dowódca Oldrzych Czerwonka zdobył podstępem Golub, zaś najemników Szumborskiego zabił w walce, zdecydowaną mniejszość biorąc do niewoli. Czas sukcesów zdawał się przemijać. 15 września 1463 roku, Krzyżacy ponieśli sromotną klęskę w bitwie morskiej na Zalewie Wiślanym. Polityczny nos Szumborskiego mówił mu, że to początek końca jego protektorów i że należy teraz zadbać o siebie.

CECYLIA RENATA HABSBURG
Pełnienie przez nią przez sześć lat nominalnych obowiązków brodnickiego starosty raczej nie pozostawiło żadnych śladów, natomiast pewnym jest, iż podnosiło prestiż miasta i okolic. Być może, gdyby ta gospodarna kobieta (plotkowano, iż w krótkim czasie uciułała osiem milionów!) żyła dłużej, również o tych kwestiach pisalibyśmy inaczej, ale nieprzewidywalny los chciał inaczej. 24 marca 1644 roku, podczas pobytu w Wilnie Cecylia Renata urodziła martwą córkę. Królewski medyk tak pisał o tym fakcie: „Królewniczka snadź już od kilku dni umarłą była, ciałko miejscami nadpsowane...”. Zaś sama królowa „w godzin trzy na świtaniu po tym nieszczęsnym porodzeniu z wielkim nabożeństwem Panu Bogu ducha oddała”. Miała wtedy dopiero 33 lata.

FRANCISZEK BIELIŃSKI
Bywało, że osobiście interweniował w sprawy mieszczan. Pisze o tym Jerzy Dygdała (artykuł „Brodnica w dobie Rzeczpospolitej szlacheckiej” w „Brodnica siedem wieków miasta”). „Z poczatkiem1739 r. część mieszczan zaczęła otwarcie wyrażać niezadowolenie z rządów rady. Zarzucano rajcom nadużycia finansowe, złe zarządzanie gospodarką miasta oraz obsadzanie urzędów miejskich głównie przez członków ich rodzin. Rada pozwała przywódców opozycji, powroźnika Pawła Fridka, aptekarza Marcina Słabca, oraz szewców Jakuba Kopańskiego, Krzysztofa Turzyńskiego i Jana Skonieczkę przed swój sąd.

FRANCISZEK GLIWICZ
Zadaje się, że Gliwicz nie bardzo rozumiał (albo mało go to obchodziło) w jakim stanie znajduje się gospodarka miasta, zaś ten był jak najbardziej opłakany. Po wyjątkowo wyniszczających działaniach wojennych, blokadach, restrykcjach, rekwizycjach starostwo ledwo zipało, a mimo to jego zarządca był bezwzględnie stanowczy w dochodzeniu swoich praw podatkowych. Jego dwaj zausznicy burgrabiowie Piotr i Marcin bez przerwy wchodzili w jakieś konflikty z radą, albo poszczególnymi mieszczanami.

GOTZE RUBIT
Götze wykonał polecenie perfekcyjnie. Najpierw przeprowadził wywiad, by ustalić miejsca przenikania najemników, a następnie wydzielił kilka silnie uzbrojonych oddziałów na dobrych koniach. Efekt był niemal natychmiastowy, ponieważ w krótkim czasie ta swoista straż graniczna wyłapała wielu zbrojnych z płockiego, co natychmiast rozgłoszono. Wystraszony książę Władysław czym prędzej zabronił swoim poddanym podejmowania krzyżackiej służby. Rubit triumfował, zaś królewska łaska przydawała mu splendoru.

HYNEK SZUMBORSKI I INNI
Bracia Szumborscy zaczęli swoje rządy dość oryginalnie, a mianowicie od rozmaitych kombinacji politycznych. Jednocześnie szukali dojścia do polskiego króla Kazimierza, węgierskiego władcy Macieja Korwina i wielkiego mistrza Zakonu Henryka Reffina von Richtenberga, próbując każdemu „coś miłego” obiecać. Wiosną 1471 roku, braciszkowie stawili się w Chełmnie, ponieważ doszły ich słuchy o wielkim napięciu pomiędzy tamtejszymi mieszczanami, a najemnikami, którzy nie mając należnego żołdu, od czasu do czasu zwyczajnie dopuszczali się rabunków.

JAKUB Z OSIECZKA
Tymczasem do Brodnicy wpadły podniecone dotychczasowymi sukcesami oddziały Jakuba z Osieczka. Ponieważ Krzyżacy przezornie czmychnęli za mury potężnego zamku, więc rebelianci nie mając póki co nic do roboty (twierdza była zbyt poważna, aby próbować brać ją z marszu), obsadzili najważniejsze umocnienia samego miasta, zaś Jakub ogłosił, że z woli Związku Pruskiego sprawuje dowództwo nad miastem i jego majętnościami.

JAN KOS
Miasto i okolice splądrowane, ograbione, częściowo spalone, majątki zrujnowane, wyludnione (szacuje się, że straty ludności wynosiły nawet 40 procent!). Na odbudowę nie było pieniędzy ani potrzebnych sił. Tymczasem Kos postanowił wznowić działalność publiczną. Dał się wybrać do sądów skarbowych pruskich, a także został delegatem prowincji na komisję skarbowo- wojskową do Lwowa.

JAN Z WICHULCA
Operujące niedaleko zaciężne oddziały innego zakonnego dowódcy Ulryka von Kinsberga najwidoczniej pozazdrościły dość łatwego sukcesu, bo bez oporu dały się namówić na próbę zdobycia Brodnicy. Najwyraźniej nie mieli dobrego zdania o czujności polskiej załogi. Tymczasem w Brodnicy oprócz Jana z Wichulca przebywał też starosta generalny Prus Andrzej Tęczyński, stary wyga wojny podjazdowej. Gdy tylko usłyszal o krzyżackim ataku na Bratjan, zdecydowanie wzmógł czujność na przedpolach miasta i dalej. W rezultacie wyśledził wojska Ulryka von Kinsberga już kilkadziesiąt kilometrów przed Brodnicą, po czym poprzez swoich ludzi nawet na moment nie spuszczał ich z oka.

JAN ZIEGENHALS
Tymczasem Krzyżacy zorganizowali w Toruniu grupę spiskową, której przewodził kupiec Mikołaj Helwig. Akcja zaczęła się 9 marca. Tego dnia wyszła z Malborka silnie uzbrojona armia 1500 najemników, kierując się na Radzyń. Gdy tam dotarli, próbowali (bezskutecznie) skłonić Mikołaja Bajerskiego aby poddał zamek. Wielki mistrz wystosował też pismo do „gminu Brodnicy” apelującego powrót pod jego opiekę.
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

BrentSog
23/03/2018 02:26
[url=http://www.vitaral.c
om.tr/header/class.asp?ff
ff=268]Igtropin Meditech[/url] Make sure that your renter's insurance plan handles theft as well as disasters. Renter's insurance ha


BrentSog
08/02/2018 14:03
fpyhzmm http://www.seaworld-kreuz
fahrten.de/499-rolex-dayt
ona-grĂźnes-zifferblatt.h
tm http://www.petitpainperdu
.fr/rolex-pepsi-cola-027.
php http://www.primolifeclub.
it/b


GachimSax
13/11/2017 13:47
[url=http://nexusrp.ru/]N
exusRP GMOD STALKER RP Server[/url] [url=http://yousteam.ru/]
Buy cheap steam keys[/url]


GachimSax
06/11/2017 15:43
[url=http://nexusrp.ru/]N
exusRP GMOD STALKER RP Server[/url] [url=http://yousteam.ru/]
STEAM č Origin keys[/url]


GachimSax
04/11/2017 08:31
[url=http://nexusrp.ru/]G
MOD STALKER RP Project[/url] [url=http://yousteam.ru/]
Buy cheap steam keys[/url]


RichardKl
13/08/2017 06:12
gzdjstb http://www.menteprofonda.
it/scarpe-prada-autunno-i
nverno-290.htm http://www.angelozzisrl.i
t/nike-air-force-transpar
ent-769.htm http://www.ttwater.it/472
-puma-creeper


MerlinArten
13/08/2017 01:26
[url=http://www.corsica-s
eniors.fr/baskets-philipp
-plein-homme-536.html]Bas
kets Philipp Plein Homme[/url] It is recommended to stretch simply because whenever you expand with rheumatoid


MerlinArten
11/08/2017 14:27
[url=http://www.citesket.
fr/adidas-femmes-chaussur
es-932.html]Adidas Femmes Chaussures[/url] Focus on a larger impression. Your best guide needs to understand what sort of firm functions tot


RichardKl
11/08/2017 04:48
szbgdin http://www.allo-paella-tr
aiteur.fr/longchamp-cycla
men-384.htm http://www.claudegouron.f
r/louboutin-noir-strass-9
33.php http://www.omake.fr/air-j
ordan-spizike-noir-br


MerlinArten
08/08/2017 13:13
wdgfxsp http://www.sebastienmagro
.fr/adidas-2015-homme-266
.html http://www.hd3d.fr/huarac
he-bleu-rouge-605.html http://www.cfdspros.fr/ad
idas-superstar-rose-femme
-947.html


Archiwum

Copyright © 2006
422,618 Unikalnych wizytZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie