Piotr Grążawski


Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów


Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 65
Najnowszy Użytkownik: Falk
humorek miesiąca
HumorPonieważ zaczęły się już dyskusje na temat tego kto powinien zostać burmistrzem Brodnicy (lub jakimi przymiotami powinien odznaczać się kandydat na takiego), więc postanowiłem włączyć się w dyskusję. A tak w ogóle to przyszło mi do głowy, że co miesiąc (lub częściej - jeżeli sytuacja będzie na to zasługiwała) zamieszczę na tej stronie jakiś humorek mojego autorstwa, który będzie jakoś komentował to, co wokół się dzieje, bo "i śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa". A może ktoś z Was ma jakieś fajne pomysły na tę rubrykę?
Chętnie podejmę współpracę w ramach "honorowego dawstwa czasu".
NSZZ "Solidarność" w Brodnicy
PHP-FusionUruchamiam nowy dział, a mianowicie "Archiwum brodnickiej Solidarności". Docelowo znajdziecie tam ocalałe dokumenty i zdjęcia z lat "karnawału", czyli 1980- 81, po stanie wojennym, aż do współczesności.
Nie ukrywam, że liczę też na pomoc gości tej strony. Ponieważ sam uczestniczyłem w wydarzeniach od 1980 roku, choć do Solidarności wstąpiłem dopiero wiosną 1981 (po prostu wtedy zacząłem pracować) i wielu ludzi - bohaterów czasów poznałem osobiście, to postaram się aby pojawiły się tez wspomnienia... Może starczy tego na jakąś skromne opracowanie historyczne, a może ktoś z Was już to robi?
Na zdjęciu obok oryginalna opaska uczestnika strajku w brodnickim POLMO z datą 5 września 1980. Otrzymałem ją od śp. Mieczysława Piotrowskiego - przewodniczącego komisji zakładowej w latach 1993 - 2006.
W "Galerii" już coś jest.
Odbudować malborski posąg
NoweDrodzy Państwo

Została powołana do życia fundacja mająca na celu zgromadzenie środków potrzebnych na to, by poprzez odbudowanie zniszczonej w czasie II wojny światowej średniowiecznej figury Matki Bożej Patronki i Opiekunki całego malborskiego grodu i zamku, od jej imienia nazwanego przecież Marienburgiem, przywróciła wielkość i blask wschodniej elewacji malborskiego zamku. Chcemy „wskrzesić” ostatni, brakujący, a zarazem najwspanialszy element sylwetki zamku, ukazującej sie wszystkim przybywającym od wschodu, podnoszącym wzrok na wysoką, ostrołuczną i wciąż pustą nisze w elewacji kościoła zamkowego NMP, który od ponad sześćdziesięciu lat czeka na powrót swojej patronki.
Ośmiometrowa statua, osadzona w głębokiej niszy, rozmiarami przewyższającej oba sąsiednie okna kościoła, połyskując w promieniach słońca wielobarwną gamą średniowiecznej mozaiki, przypominała drogocenny klejnot. Zespolona nierozłącznie z architekturą, jakby wtopiona w elewacje Zamku Wysokiego ta monumentalna rzeźba Madonny kojarzyła się zawsze z dziejami Malborka. Przez wieki postać pełnej spokoju, zapatrzonej w dal Bogurodzicy w koronie i z berłem w ręku, ustawiona wysoko w przypominającej nieboskłon oprawie, z daleka jawiła się zdążającym do Malborka, jako widomy „znak z nieba”. Dramatycznie strącona z owego „nieboskłonu” figura runęła w styczniu 1945 r. wraz z elewacją kościoła i do dziś, pomimo upływu kilkudziesięciu lat, nie podniosła się z gruzów.
OTO ADRES STRONY INTERNETOWEJ FUNDACJI - www.materdei.org.pl
Tajemniczy odcisk na cegle
Hardware Zdjęcie obok przedstawia średniowieczną cegłę (tzw. palcówkę - od sposobu zgarniania nadmiaru gliny z formy, co zresztą doskonale widać) znalezioną w ruinach brodnickiego zamku. Prawdopodobnie 700 lat temu, podczas przygotowywania - formowania cegieł na teren cegielni wpadło jakieś dzikie zwierzę i nieopatrznie wdepnęło w glinę nałożoną już do formy. Średniowieczni ceglarze tego nie zauważyli, lub - zwyczajnie - nie chciało im się już tego poprawiać i zanieśli cegłę do wypalenia. Dzięki temu, po ponad 700 latach mamy tę dość niezwykłą pamiątkę i ... zagadkę - co za bestia wlazła w gliniane ciasto. Może ktoś rozpoznaje ten ślad- trop. Od łapy jakiego zwierzęcia może pochodzić?

W Galerii (Zamek w Brodnicy) znajdziecie jeszcze jedno zdjęcie. Tym razem przedstawia średniowieczną cegłę (też znalezioną na terenie zamku) z odciskiem buta ceglarza (?). Prawdopodobnie w pośpiechu albo przez nieuwagę wdepnął w dopiero co nałożoną formę i już mu się nie chciało niczego poprawić. Pewnie do głowy nie przyszło ciamajdzie, że zostawi po sobie ślad na wieki...
Najstarsze widoki Brodnicy
JournalJuż wkrótce pojawi się artykuł o najstarszym (znanym do tej pory) widoku Brodnicy. Pomimo jego niedokładności, a nawet pewnych błędów w kompozycji okazuje się niezwykle cennym źródłem do rozpoznania dawnej urbanistyki Brodnicy. Może rozwiązać kilka starych ale też postawić kilka nowych zagadek... no zobaczymy. Tymczasem obok - dotąd uważany za jeden z najstarszych planów Brodnicy - rysunek Steinera.

JUŻ SĄ! W "Galerii" , pod oznaczeniem - "Najstarsze widoki Brodnicy" jak na razie znajdziecie jeden plan Samuela Pufendorfa z 1655r i dwa rysunki Steinera 1743 roku (wszystko w dość dobrej rozdzielczości), a pod nimi podpisy obiektów według oryginalnej pisowni.
Ogladaj moje filmy
Filmy W dziale "GALERIA" zamontowałem rozdział "Filmy". Wkrótce znajdziesz tam moje filmy (pierwsze już są) nakręcone przeze mnie w ostatnich latach "w Brodnicy i okolicy". Myślę, że pomysł spodoba się szczególnie tym wszystkim, którzy czują sentyment do Kresów Pomorza Nadwiślańskiego, a z różnych względów nie mogą odwiedzić rodzinnych (ulubionych) stron.
Z uruchamianiem nie powinno być kłopotu. Gdyby jednak z jakiegoś powodu Wasz komputer nie łączył automatycznie z filmem (po "puknięciu" w miniaturę filmu), to wystarczy najechać kursorem myszy na adres linku pod miniaturą, kliknąć jej prawym klawiszem i wcisnąć "pokaż obrazek" a wtedy z pewnością zostaniecie połączeni.
Przyjemności!
Milo będzie poznać Wasze opinie, sugestie, a nawet życzenia - piotrgrazawski@interia.pl
A, jeszcze jedno - pliki są dość duże (filmy mają od 10 do 18 minut), zatem na niektórych komputerach załadowanie może potrwać minutę-dwie, ale warto poczekać -)
Żywoty starostów już na stronie
JurnalJak zapowiedziałem, tak zrobiłem. Macie tu obok całkiem udany portret starosty Andrzeja Zamoyskiego. Nie wniósł on niczego specjalnego do historii ziemi brodnickiej ale w całej książce znajdziecie postaci tak fascynujące i dramatyczne, a czasem wręcz wredne, że całość według Moich Szanownych Recenzentów -) powinno czytać się doskonale. Jest miłość, zbrodnia, wojna, skąpstwo i dobroczynność, ciężka praca i lenistwo - jak to w życiu bywa. Serdecznie zapraszam do lektury.
A, jeszcze jedno - sylwety poszczególnych starostów "wrzucam" co kilka dni, (do działu "Artykuły") w kolejności "panowania", więc jeżeli dziś jeszcze nie znajdziecie swojego starosty, to pojawi się on za dzień lub dwa. Owa kolejność przedstawia się następująco:
1. Od autora
2. Jakub z Osiczka
3. Götze Rubit
4. Jan Ziegenhals
5. Jan z Wichulca
6. Mikołaj Kościelecki
7. Bernard Szumborski
8. Hynek Szumborski i inni
9. Wincenty Kościelecki
10. Franciszek Gliwicz
11. Mikołaj Działyński Starszy
12. Mikołaj Działyński Młodszy
13. Rafał Działyński
14. Łukasz Działyński
15. Zofia Działyńska
16. Anna Waza
17. Konstancja Habsburg
18. Anna Katarzyna Konstancja Waza
19. Cecylia Renata Habsburg
20. Jerzy Ossoliński
21. Samuel Kalinowski
22. Jan Kos
23. Konstancja Denhoff Kos
24. Maria Kazimiera Sobieska
25. Olbracht Kawieczyński
26. Adam Kawieczyński
27. Franciszek Bieliński
28. Józef Pląskowski
29. Andrzej Hieronim Zamoyski
30. Karol Schmidt
31. Anna Schmidt
32. Przydatne wyjaśnienia, uzupełnienia
KRZYZACY - NOWE SPOJRZENIE!
NewsyW przyszłym (2010) roku 600 lecie bitwy pod Grunwaldem. W związku z tym warto się pokusić o przeanalizowanie na nowo roli i znaczenia rycerzy Zakonu Krzyżackiego - stworzonego przez nich państwa na dzieje Pomorza. Wogóle warto na nich spojrzeć nie przez pryzmat ukształtowany przez "Krzyżaków" Sienkiewicza i okropny, tendencyjny film Forda pod tym samym tytułem, lecz wziąć pod uwagę całkowicie inne kwestie. Wraz z moimi znajomkami wkrótce weźmiemy się za to. W dalekich planach jest film dokumentalny i oczywiście stosowne artykuły. Nie ma tu mowy o jakiejś próbie prostego wybielania rycerzy czarnego krzyża, a o spokojnej ocenie z dystansu ich wpływu na Brodnicę i Pomorze.
Zatem przerzucam się na Krzyżaków-), natomiast na stronie za kilka dni "wrzucę" POCZET STAROSTÓW BRODNICKICH" - moją książkę z mijającego roku, która cieszyła się sporym powodzeniem.
Odbudowa opozycji w Toruniu na tle wydarzeń w Polsce.
Sieć Polecam bardzo ciekawy artykuł mojego syna Mateusza (student V roku historii UMK) pt Odbudowa opozycji w Toruniu na tle wydarzeń w Polsce.
Od amnestii do „okrągłego stołu”. (dział artykułów - HISTORIA)
To przystępne i rzetelne kompendium wiedzy na temat nie tak dawnych (ha - pewnie jak dla kogo) procesów historycznych, jakie przechodziła Polska schyłku PRL-u w drodze do demokracji. Tu patrzymy na owe przemiany z perspektywy mieszkańca byłego województwa toruńskiego, do którego wielu Pomorzaków wciąż ma sentyment.
Osiecki obraz
SztukaKilka kilometrów od Brodnicy, w kierunku na Rypin znajduje się spora wieś Osiek - dawna posiadłość rodu Sierakowskich. Centralnym punktem tej miejscowości jest solidny, ceglany kościół gotyckiej metryki, kryjący w swoich murach wprost niezwykłej urody obraz przedstawiający Świetą Rodzinę.
Tak jak niepospolite jest dzieło, tak i istnieje całkiem prawdopodobne podejrzenie o niepospolite jego autorstwo. Przeczytajcie o tym w "Artykułach" - "Sztuka".
O oblężeniu Brodnicy
Nowe artykułyW "Arykułach" (opowiadania różne) znajdziecie nową, opartą na historycznych faktach opowieść o tym jak to jesienią 1414 roku król Jagiełło oblegał Brodnicę. Bylo to wówczas wydarzenie bardzo dużej rangi, o olbrzymim znaczeniu i konsekwencjach, więc warto zapoznać się z jego przebiegiem w "wersji pop", choć napisanej z pełnym szacunkiem dla prawdy.
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

BrentSog
23/03/2018 02:26
[url=http://www.vitaral.c
om.tr/header/class.asp?ff
ff=268]Igtropin Meditech[/url] Make sure that your renter's insurance plan handles theft as well as disasters. Renter's insurance ha


BrentSog
08/02/2018 14:03
fpyhzmm http://www.seaworld-kreuz
fahrten.de/499-rolex-dayt
ona-grĂźnes-zifferblatt.h
tm http://www.petitpainperdu
.fr/rolex-pepsi-cola-027.
php http://www.primolifeclub.
it/b


GachimSax
13/11/2017 13:47
[url=http://nexusrp.ru/]N
exusRP GMOD STALKER RP Server[/url] [url=http://yousteam.ru/]
Buy cheap steam keys[/url]


GachimSax
06/11/2017 15:43
[url=http://nexusrp.ru/]N
exusRP GMOD STALKER RP Server[/url] [url=http://yousteam.ru/]
STEAM č Origin keys[/url]


GachimSax
04/11/2017 08:31
[url=http://nexusrp.ru/]G
MOD STALKER RP Project[/url] [url=http://yousteam.ru/]
Buy cheap steam keys[/url]


RichardKl
13/08/2017 06:12
gzdjstb http://www.menteprofonda.
it/scarpe-prada-autunno-i
nverno-290.htm http://www.angelozzisrl.i
t/nike-air-force-transpar
ent-769.htm http://www.ttwater.it/472
-puma-creeper


MerlinArten
13/08/2017 01:26
[url=http://www.corsica-s
eniors.fr/baskets-philipp
-plein-homme-536.html]Bas
kets Philipp Plein Homme[/url] It is recommended to stretch simply because whenever you expand with rheumatoid


MerlinArten
11/08/2017 14:27
[url=http://www.citesket.
fr/adidas-femmes-chaussur
es-932.html]Adidas Femmes Chaussures[/url] Focus on a larger impression. Your best guide needs to understand what sort of firm functions tot


RichardKl
11/08/2017 04:48
szbgdin http://www.allo-paella-tr
aiteur.fr/longchamp-cycla
men-384.htm http://www.claudegouron.f
r/louboutin-noir-strass-9
33.php http://www.omake.fr/air-j
ordan-spizike-noir-br


MerlinArten
08/08/2017 13:13
wdgfxsp http://www.sebastienmagro
.fr/adidas-2015-homme-266
.html http://www.hd3d.fr/huarac
he-bleu-rouge-605.html http://www.cfdspros.fr/ad
idas-superstar-rose-femme
-947.html


Archiwum

Copyright © 2006
422,652 Unikalnych wizytZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie