TAJNA DRUKARNIA W BRODNICY
Dodane przez Piotr dnia Luty 02 2010 21:05:18
TAJNA DRUKARNIA GDAŃSKICH STOCZNIOWCÓW PRZEZ DWA LATA DZIAŁAŁA W BRODNICY!
W okresie od 1985 do 1987 działała w Brodnicy konspiracyjna drukarnia stoczniowców Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Prowadził ją Andrzej Chodzicki. Przez niemal dwa lata produkował kartki świąteczne z logo Solidarności, kalendarze i inne druki.
Andrzej Chodzicki w 1975 roku zaczął pracować w Stoczni. Tam, rok przed Sierpniem wstąpił do Wolnych Związków Zawodowych, a potem uczestniczył w słynnym strajku sierpniowym. W Stoczni przeżył wprowadzenie stanu wojennego i aktywnie uczestniczył w strajku do czasu jego spacyfikowania przez ZOMO. Niemal natychmiast przyłączył się do konspiracji. Jako kolporter i drukarz podziemnego pisma Tajnej Komisji Zakładowej „Rozwaga i Solidarność”, ulotek, druków okolicznościowych oraz kart świątecznych. W niewielkim 12 metrowym gdańskim mieszkaniu – jak sam mówi – wyprodukował tysiące egzemplarzy gazet i innych druków.
We wrześniu 1985 roku przeprowadził się z rodziną do Brodnicy (jego żona pochodzi z naszego miasta). Razem ze swoim dobytkiem przewiózł też większość urządzeń drukarskich, którymi się posługiwał (głównie sprzęt do sitodruku). Tu pracując w Państwowym Ośrodku Maszynowym nadal produkował dla TKZ solidarnościowe kalendarze, kartki, ulotki, po czym gotowy „towar” osobiście zawoził do Gdańska (pociągiem lub samochodem). W 1997 roku Andrzej Chodzicki wyjechał do USA (w sensacyjnych okolicznościach o czym jeszcze pewnie napiszę) , gdzie pracował na budowach Nowego Jorku i Chicago. Wrócił pod koniec 1989 roku. Dziś mieszka w Brodnicy, prowadzi warsztat ślusarski przy ul. Polnej.
Przez wiele lat nikt poza Andrzejem Miatkowskim (gdański działacz WZZ, konspiracyjny kontakt Chodzickiego) nie wiedział o niezwykłej działalności pana Andrzeja. Dzięki doskonałej konspiracji nigdy też nie wpadł w łapy bezpieki. Kilka dni temu przekazał brodnickiemu muzeum swoje narzędzia do sitodruku i sporo podziemnych pism, druków, które wyprodukował. Za jego zasługi Prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Rozszerzona zawartość newsa
Zobacz też film - http://www.youtube.com/watch?v=_exZCp40x9w