Uczestniczył w legendarnej szarży
Dodane przez Piotr dnia Luty 21 2010 14:47:43
Porządkując ostatnio rodzinne archiwum natrafiłem na "Oświadczenie świadka". Jest to oficjalna relacja rotmistrza 18 Pułku Ułanów Pomorskich Jana Ładosia dotycząca postawy mojego wuja Adama Rumińskiego (mąż siostry mojej Mamy), który w rzeczonym Pułku był wachmistrzem odpowiedzialnym za szkolenie ułanów w jeździe konnej, szermierce z konia i posługiwaniem się lancą.
Pan rotmistrz pisze m.in.; "W dniu 1 września 1939 roku, jako dowódca plutonu na placówce między m. Lichnowy a m. Moszczenica (6km na poł. zach. od m. Chojnice) na granicy polsko - niemieckiej walczył bohatersko przeciw hitlerowcom, zniszczył nieprzyjacielski ckm. Nastepnie juz jako dowódca plutonu poprowadził pluton do szrży na piechotę nieprzyjacielską pod Krojantami razem z moim szwadronem (...) W m. Krąplewice 3 września 1939 roku odrzucił okrążającego nas nieprzyjaciela przez wypad na bagnety (...) W m. Fletnowo k.Grupy zniszczył niemiecki patrol motocyklowy. Odznaczał się wielką odwagą..."
Jeszcze jako mały chłopak nie raz miałem możliwość słuchania wspomnień śp. wuja (i jego kolegów - ułanów, którzy często go odwiedzali - z panem rotmistrzem Ładosiem na czele) o szarży pod Krojantami. W dziale Artykuły/Opowiadania znajdziecie artykuł o tym niezwykłym wydarzeniu.
Zdjęcia obok pochodzą z albumu mojego śp. wuja. Pierwsze z lewej zrobiono latem 1939 roku przed grudziądzkimi koszarami 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Ten jeździec obok to wuj Adam podczas poligonowego demonstrowania skoków, natomiast zdjęcie najbliższe (wykonane w ostatnich dniach sierpnia 1939r) przedstawia wuja na czele plutonu przed wyruszeniem na patrol graniczny gdzieś blisko Chojnic. W Galeria/Szajerek wrzuciłem zdjęcie zbiorowe ułanów z jesieni 1938r.