Kozacy Sułtanowi, a ja z dedykacją dla Mira
Dodane przez Piotr dnia Luty 26 2010 20:57:58
Prawdopodobnie około roku 1675, podczas walk sułtana osmańskiego Mehmeda IV z kozakami zaporoskimi powstał słynny list atamana koszowego Iwana Sirko do tegoż władcy. Był on swoistą i bardzo oryginalną odpowiedzią na ultimatum Mehmeda IV zdenerwowanego krnąbrnością kozaków, których nie mógł zmusić do uległości wobec jego tronu.
Dowodzący kozakami ataman Iwan Sirko zwołał swoich dowódców i razem ułożyli bardzo urokliwy list. Oryginał pisma nie zachował się do naszych czasów, jednak w latach siedemdziesiątych XIX wieku została odnaleziona kopia pisma sporządzona w XVIII wieku. Kopię odnalazł etnograf-hobbysta z Dniepropietrowska (wtedy Jekaterynosław), który przekazał ją historykowi Dimitrowi Jawornickiemu. Ten z kolei odczytywał pismo dla rozweselenia swoich gości, wśród których był artysta malarz Ilja Repin. Repin zainteresował się całą historią i w 1880 roku rozpoczął prace nad przedstawiającym scenę pisania listu obrazem - "Kozacy piszą list do sułtana" (obok).
TREŚĆ LISTU DEDYKUJĘ POLITYKOWI PLATFORMY OBYWATELSKIEJ - MIROSŁAWOWI DRZEWIECKIEMU, który w wywiadzie, jaki ujawniono 27 lutego 2010 stwierdził, że cytuję - "Polska to dziki kraj".

Oto przekład z oryginału kozackiej odpowiedzi:
"Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego! Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukinsynu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, kurwa twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i ch... złamany. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa twoja mać.
O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!
Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami."