ODNALEZIONO PAMIĄTKOWĄ TABLICĘ Z BRODNICKIEGO DWORCA PKP
Dodane przez Piotr dnia Marzec 14 2010 19:12:39
W okolicznościach o których na razie nie mogę pisać (dałem słowo, że przez jakiś czas tego nie zrobię) znaleziono pamiątkową tablicę poświęconą MARSZAŁKOWI JÓZEFOWI PIŁSUDKIEMU. Owa tablica była swego czasu uroczyście zamontowana na gmachu brodnickiego dworca PKP (ufundowali ją brodniccy kolejarze), zaś zdjęto ją po zajęciu miasta przez wojska niemieckie w 1939 roku.
Przeleżała w ukryciu prawie 70 lat! Mimo nie najlepszych warunków przechowywania jest w doskonałym stanie - bez żadnych uszkodzeń i pęknięć.
Mam nadzieję, że już w najbliższym czasie będę mógł dokończyć tego newsa, podając m.in informacje co do dalszych losów tej pamiątki czasów minionych.
Józef Piłsudski był w Brodnicy tylko raz, a i wtedy ... no ... powiedzmy - gościł inaczej. Było to 5 czerwca 1921 roku. jego pociąg zatrzymał się przy brodnickim dworcu PKP, gdzie wcześniej przybyły władze świeckie i wojskowe oraz delegacje społeczne, a także - jak to mi kiedyś powiedział pewien stary kowal z Brodnicy - "każden, kto ino mógł łazić".
Marszałek wyszedł ze swojej salonki, przywitał się z przedstawicielami władz. Podobno coś mówił do zgromadzonych ale ponieważ zgromadzone tłumy ani na chwilę nie przestawały gromko wiwatować w efekcie prawie nikt nic nie usłyszał i tak wiekopomne słowa uleciały wraz z gwizdem odjeżdżającej (po dwóch godzinach) marszałkowskiej lokomotywy....